Tourban projekt

A TOURBAN projekt célja egy transznacionális és ágazatközi együttműködés előmozdítása az európai városi turisztikai térségek fenntarthatósága felé, kihasználva a kis- és középvállalkozások kapacitásait és képességeit jó gyakorlatok átvételére, valamint innovatív megoldások kidolgozására, amelyek mind fenntarthatóbbá, mind versenyképesebbé teszik majd őket.
További célja elérni az európai idegenforgalmi vállalkozások alkalmazkodását a fenntarthatóbb, alacsony szén-dioxid-kibocsátású és erőforrás-hatékony üzleti modellekhez. Ezt a városi turisztikai térségekre gyakorolt növekvő látogatói nyomás kihívásainak megragadásával kívánja megtenni, a probléma által érintett európai városokban, mint például: Amszterdam, Barcelona, Koppenhága, Dubrovnik, Hamburg, Tallinn és Budapest.
További információk a projekt hivatalos weboldalán találhatók: https://www.tourban.eu/
A turisztikai kkv-k által elérendő konkrét célok, amelyek pénzügyi támogatást élveznek, a következők:
1. A turisztikai fenntarthatósági kihívásokkal kapcsolatos ismeretek megosztása- és cseréje, különös tekintettel a városi környezetre,
2. Hálózatépítésben való részvétel, valamint az ágazatközi és transznacionális együttműködés megkezdése,
3. Képességeik fejlesztése:
- a zöld, éghajlatbarát technológiák hatékony innovációs motorjává válásában,
- környezetbarát és/vagy társadalmilag felelős vállalkozássá alakulásban, nemzetközileg elismert tanúsítványok és címkék elfogadásával, megszerzésével,
- fenntartható üzleti koncepciók elfogadásában,
- olyan gyakorlatok végrehajtásában, melyek működésüket fenntarthatóbbá teszik, például a (műanyag) hulladékkezelés és a természeti erőforrások kezelése.
4. A fenntarthatóság és versenyképesség javítása a költségek csökkentésével, az erőforrás- felhasználás minimalizálásával, valamint új- és megnövekedett bevételi források fejlesztésével.
Időtartama: 30 hónap, kezdési ideje: 2020. október
Koordinátora: Barcelonai Kereskedelmi Kamara
További tagjai: Német Turisztikai és Fürdőkutatási Intézet, az Észt Kereskedelmi Kamara, a Bredai Egyetem, a Dubrovniki Fejlesztési Ügynökség, a koppenhágai Creative Business Network, a barcelonai B. Link Innovációs és Projektfejlesztő Ügynökség és a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége (VIMOSZ)
Teljes költségvetése: 1,3 millió €
Célcsoportjai: utazási irodák, tour operátorok, programszervezők, szállodák és egyéb szálláshelyek, illetve olyan kkv-k, akik képesek lehetnek a megcélzott eredmények eléréséhez valamilyen formában hozzájárulni.
Végterméke: 60 (köztük 7 magyar) képzésben részt vett cég esetleg egy új környezetvédelmi tanúsítvánnyal és olyan jó gyakorlatok, amelyeket a korábban említett városok alkalmaznak.
Megvalósítási helyszíne: Budapest
Közreműködők: Olyan helyi szereplők és kkv-k, amelyek közreműködhetnek politikai feladatok beindításában, végigvitelében.
A projektben való részvétel konkrét feltétele egy pályázati anyag benyújtása, melynek értékelése és elbírálása 3 fő kritériumon (és azon belül több alkritériumokon) alapul:
Kiválóság:
Relevancia: a pályázóknak be kell mutatniuk, hogy javaslatuk miként célozza meg a város egy vagy több kihívását, és meg kell fogalmazni a zölddé/ erőforrás-hatékonnyá váláshoz szükséges igényeiket.
Ambíció: a pályázóknak be kell mutatniuk, mennyiben haladja meg javaslatuk a jelenleg általában alkalmazott megoldásokat.
Innováció: a pályázóknak ismertetniük kell a címkék/tanúsítványok, valamint a megoldások és egyéb gyakorlatok folyamatában alkalmazott innovációs elemeket.Hatások:
Környezeti / társadalmi / gazdasági hatás: a pályázóknak ismertetniük kell a megoldások alkalmazásának hatását környezeti, társadalmi és gazdasági (vagyis a potenciális versenyképesség javulásának) szempontból.
Replikálhatóság: a pályázóknak be kell mutatniuk a megoldás replikálhatóságának szintjét az idegenforgalmi ágazatban.Végrehajtás:
Készségek és tapasztalatok: a jelentkező be kell mutassa portfólióját, bizonyítványát/ referenciáit, múltbeli eredményeit, valamint a projekt által érintett alkalmazottait.
Stratégia: a pályázó be kell, hogy mutassa a projekt eredményének beépíthetőségét saját üzleti modelljébe illetve hosszú távú stratégiájába.
Források: a pályázó be kell, hogy mutassa, hogyan hatna a projekt a költséghatékonyságára.
A pályázatok értékelése: minden kritériumra 0-5 pont kapható, ezen belül fél pontok is adhatók. Azok a pályázatok számítanak sikeresnek, melyek minden kritériumnál meghaladják a 3/5-ös küszöbértéket, valamint a teljes pontszámuk eléri a 10/15 értéket. A küszöbérték túllépése nem jelenti automatikusan a pályázat sikerességét. Átfogó (transzverzális) kritériumként az értékelők az ágazatközi és transznacionális együttműködések meglétét is pontozzák a pályázatok elbírálásakor.
A projekt várt eredményei:
Legalább 100 résztvevő bevonása egy transznacionális és ágazatközi vállalkozásokból, fenntarthatósági szakértőkből, idegenforgalmi szakemberekből, vezetőkből, influencerekből, és más kulcsfontosságú szereplőkből álló hálózatba, a fenntartható városi turizmus és a fenntartható turisztikai ipar elhivatottjai közé.
„A fenntartható városi turizmus fellendítése” program kialakítása tapasztalt üzleti támogató szervezetek (BSO-k) által, idegenforgalmi szakértők együttműködésével. Támogatás nyújtása a fenntartható megoldások, gyakorlatok és tapasztalatok elfogadásának elősegítésére.
Több, mint 140 kkv jut bővebb információhoz és válik felkészültebbé a fenntartható stratégiák és körforgásos gazdasági gyakorlatok alkalmazására.
Egy Innovációs Laboratórium létrehozása és egy befektetői pályázat, melyben legalább 120 kkv vesz részt a partnerországokból.
Legalább 60 kkv részesül a fenntartható stratégiák alkalmazására (beleértve az Európai Unió tanúsítási rendszereinek, mint például az EU ökocímke és az EMAS, valamint a körkörös gazdaság gyakorlatának elfogadását) célzott támogatásban és segítségnyújtásban.
A projekt eredményeként legalább 22 transznacionális és/vagy ágazatközi partnerség alakul ki az idegenforgalmi kkv-k között.
Egy e-kézikönyv megírása „Útmutató a turisztikai kkv vezetők számára a fenntartható városi turizmusról” címmel.