A Randstad Workmonitor 2024 Hungary jelentés legfontosabb megállapításai komoly hatással lehetnek a vállalkozásokra. A felmérés alapján a magyar munkavállalók számára a legfontosabb szempontok a munkahelyválasztásban a bérezés, a munka és magánélet egyensúlya, valamint a munkahelyi biztonság. A munkavállalók 73%-a érzi úgy, hogy jelenlegi munkája biztosítja a megfelelő munka és magánélet egyensúlyát, azonban továbbra is sokan igénylik a nagyobb rugalmasságot a munkavégzés helye és ideje tekintetében.
A jelentés egyik fontos megállapítása, hogy a dolgozók 58%-a úgy érzi, jelenlegi munkahelye biztosítja a szükséges képzési lehetőségeket. Ugyanakkor sokan (29%) jelezték, hogy akár el is hagynák munkahelyüket, ha nem kapnának lehetőséget a képességeik fejlesztésére, különösen a mesterséges intelligencia (AI) és más technológiai fejlesztések terén.
Az otthoni munkavégzés és a rugalmasság szintén fontos kérdés a munkavállalók számára. A válaszadók több mint 40%-a nem alkuszik a home-office lehetőségével, és nagyobb rugalmasságot szeretne a munkavégzés tekintetében.
A gazdasági bizonytalanságok és az infláció hatása is jelentős nyomást gyakorol a munkavállalókra. A jelentés szerint a válaszadók közel 40%-a aggódik a munkahelyének biztonsága miatt, és egyre többen keresik a másodállásokat, vagy vállalnak hosszabb munkaidőt a jövedelmük növelése érdekében.
Összességében a jelentés rámutat arra, hogy a bérezés, a stabilitás, a képzési lehetőségek és a rugalmasság különösen fontos tényezők a munkavállalók számára. A minimálbér emelése és az ezzel járó bértorlódás tovább növelheti a dolgozókra nehezedő nyomást. A munkaadóknak különös figyelmet kell fordítaniuk a versenyképes bérek biztosítására, a rugalmasság növelésére, valamint a dolgozók készségeinek folyamatos fejlesztésére (Randstad Hungary).