- október 17-én közzétett jelentésében (Fracture alimentaire Maux communs, remède collectif) az Institut Montaigne elemzi Franciaország jelenlegi 3 fő élelmezési kihívását: a társadalmi, egészségügyi és ökológiai kihívást. Társadalmi szinten azzal érvelnek, hogy az inflációs válság súlyosbította az élelmiszerekhez való hozzáférés tekintetében már amúgy is aggasztó helyzetet, az élelmezési bizonytalanság fokozódásával és az élelmiszersegélyek igénybevételével. Ami az egészséget illeti, a fogyasztók egyre inkább a cukorban, sóban és telített zsírokban gazdag, feldolgozott élelmiszerek felé fordulnak, amelyek súlyos betegségeket okoznak. Végül, ökológiai szinten, az élelmiszerfogyasztásunk, amely még mindig túlságosan a hústermékekre és az importra összpontosít, jelentős környezeti és éghajlati lábnyomot hagy maga után. Társadalmunkat tehát két nagy törésvonal jellemzi: a növekvő élelmezési bizonytalanság és a kiegyensúlyozatlan táplálkozás.
A közétkeztetési ágazatra vonatkozóan azt javasolják, hogy a minőségi étkeztetést továbbra is országos szinten szükséges támogatni, erre különböző intézkedéseket javasolnak:
- A tömegétkeztetésre vonatkozó jogszabályok aktualizálása a kedvezményezettek jelenlegi igényeinek megfelelően.
- A beszerzésben a helyi gazdaságok támogatásának előmozdítása.
- A közétkeztetési modell biztosítása, mint a minőség és az élelmiszerbiztonság garanciája.
A jelentés hozzáteszi, hogy a közétkeztetés évente átlagosan 7,3 milliárd olcsó és jó minőségű étel kiszolgálásával egyedülálló, különösen erényes modellt képvisel, amelyet meg kell őrizni. Mivel évente legalább 140 ételt fogyasztanak el egy tanulóra vetítve, az iskolai étkezdék az élelmezési oktatás alapvető helyszínei is.