Szövetségünk részvételével került sor az OECD Turisztikai Munkabizottságának 114. Közgyűlésére. A Bizottság újabb ajánlások kidolgozásának véglegesítése felé jár, ezekből 2025-ben születhet végleges változat. Az anyagok össze kívánják foglalni, melyek voltak azok a legújabb fejlesztések és politikai prioritások, melyek segítettek/segíthetnek a pandémia előtti szintek elérésében és hosszútávon is megteremtik a növekedés feltételeit. Kiemelésre kerülnek intézkedések, tervek és stratégiák melyek jól működtek és azok a feltételek, melyek a végrehajtása szükséges, hogy a környezetre és a helyi közösségekre való hatások alapján mi a legjobb egyensúly, ami létrehozható.

Kiemelt szerepet fog kapni a digitalizáció és a mesterséges intelligencia szerepe a turizmus jövőjében. Ezzel Olaszország vezetésével a G7, Brazília vezetésével pedig a G20 kiemelten foglalkozik. A G7 azon prioritások kidolgozásával foglalkozik, amelyek a fenntartható és befogadó jellegű turizmus gazdasági jólétet létrehozó hatásával foglalkozik.

Ugyancsak önálló terület lesz a turizmus szerepe a klímaakciókban és hogy milyen környezetvédelmi célokat lehet és kell beépíteni a turisztikai politikákba és programokba.

Érdekesség volt, hogy a szlovén és szlovák hozzászóló kormányzati vezetők adataikat a V4-ek további tagjaival mérték össze és mindketten találtak olyan területet, ahol a V4-ek további tagjait megelőzik. Az ITF (International Transport Forum)* átfogó jelentése szerint a repülőjegyek árváltozása 2060-ra 25-30%-os emelkedést érhet el. Ennek oka jelentős részben a SAF (fenntartható repülési üzemanyag) felhasználásának növekedő aránya lesz, ezzel kívánják leginkább erősíteni a dekarbonizációt.

Az EU képviselője azt jelentette be, hogy október 24-i dátummal indult egy akció az adatok legoptimálisabb felhasználására, ez a program 13 desztináció menedzsment szervezetet tud finanszírozni arra, hogy pilot projektként az adatok leghatékonyabb gyűjtését és feldolgozását elvégezzék.

Az ILO-nak előkészületben van egy anyaga a munkaerőhiány pontos felmérése ügyében. Ez a tanulmány kiemelten foglalkozik a turizmus-vendéglátással is. Ez ügyben az EU is bejelentette, hogy nagy erőkkel folytatja a probléma kezelésére vonatkozó jó gyakorlatok összegyűjtését.

* The International Transport Forum (ITF): A Nemzetközi Közlekedési Fórum az OECD rendszerén belül működő kormányközi szervezet. Ez az egyetlen olyan globális testület, amely valamennyi közlekedési módra kiterjedő mandátummal rendelkezik. Közlekedéspolitikai kérdésekkel foglalkozó agytrösztként működik, és megszervezi a közlekedési miniszterek éves globális csúcstalálkozóját.