Az OECD elkészítette legújabb tanulmányát a turizmus szektorról. A következőkben ennek egy összefoglalóját olvashatják. A teljes tanulmány a cikk végén található linken keresztül érhető el.
Áttekintés
Erős helyreállás a válságokból:
A turizmus jelentős mértékben visszaállt a COVID-19 járvány utáni szintre, támogatva a gazdasági növekedést és a jólétet. Ez a helyreállás azonban egyenetlen, és számos kihívással szembesül, mint például a geopolitikai feszültségekkel, a megélhetési költségek növekedésével és az éghajlatváltozás következményeivel.
A turizmus GDP-hez való hozzájárulása 2022-ben az OECD országokban elérte a 3,9%-ot, ami valamivel alacsonyabb a 2019-es szinthez képest (4,4%). Azonban az egyes régiók és szektorok helyreállása eltérő ütemben halad.
Felmerülő kihívások:
A geopolitikai feszültségek, az infláció, az extrém időjárási események, olaj árak, ellátási láncbéli problémák, társadalmi változások és a munkaerőhiány továbbra is kihívást jelentenek a turisztikai szektor számára. Ezek a problémák előretekintő politikai intézkedéseket igényelnek, hogy biztosítsák a szektor jövőbeni ellenállóképességét és fenntarthatóságát.
Politikák prioritásai
Fenntartható turisztikai modellek felé történő elmozdulás:
A járvány hatására sok ország frissítette a korábbi turisztikai stratégiáját, vagy újat fejlesztett ki, amelyek erősen fókuszálnak a fenntarthatóságra (ide tartozik a környezeti változások okozta hatások enyhítése, ahhoz való alkalmazkodás is), a rezilienciára, a zöld és digitális átmenetre. A kormányok egyre inkább tudatában vannak annak, hogy egyensúlyt kell teremteni a gazdasági helyreállítás és a fenntartható gyakorlatok között.
Az országok célja, hogy diverzifikálják a turisztikai kínálatot, új célcsoportokat vonzzanak és kiterjesszék a turisztikai tevékenységeket a főszezonon túlra is, hogy az gazdasági előnyöket egyenletesebben osszák el és továbbá csökkentsék a főszezonban tapasztalható túlturizmus negatív hatásait.
Beruházások infrastruktúrába és technológiába
Jelentős beruházások szükségesek a turizmus környezeti hatásainak minimalizálása és az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás érdekében. Ez magában foglalja a fenntartható turizmus fejlesztéséhez szükséges közlekedési és egyéb infrastruktúrák kiépítését.
A turizmus stratégiák egyre inkább az új technológiai fejlesztések gyors követésére összpontosítanak, hogy hatékonyabban és fenntarthatóbb módon kezeljék a turizmust és a főszezonban a túl sok turistát.
Ahhoz, hogy térben és időben szét lehessen teríteni egy desztinációba érkező turistatömeget, számos fejlesztésre van szükség.
Munkaerőhiány és készségek hiánya
A járvány hatása:
A COVID-19 járvány súlyosbította a turisztikai szektorban már meglévő munkaerőhiányt. Sok munkavállaló elhagyta a szektort, más lehetőségek után nézve, és jelentős megszakítások történtek az oktatási és migrációs csatornákban, amelyek hagyományosan munkaerőt biztosítottak a turizmus számára. 2022-ben az étkeztetés és szálláshely-szolgáltatás ágazatban a foglalkoztatottak száma 9%-kal volt alacsonyabb a járvány előtti időkhöz képest.
Munkavállalók vonzása és megtartása:
A turizmus szektor közvetlen versenyben van más ágazatokkal a munkaerőért, különösen egy olyan szűk munkaerőpiacon, ahol alacsony a munkanélküliségi ráta. Ez megnehezíti a turisztikai vállalkozások számára a szakképzett munkavállalók vonzását és megtartását.
A rugalmas munkafeltételek iránti igény, amely a pandémia során vált hangsúlyossá, további kihívásokat jelent a turisztikai munkák számára, amelyek gyakran személyes jelenlétet és helyszíni munkavégzést igényelnek.
Fenntartható fejlődésre összpontosítás
Környezeti és társadalmi hatások kezelése:
A fenntartható turizmus fejlesztése kulcsfontosságú prioritás. Ez magában foglalja a turizmus Költség/haszon helyzetének újraértékelését, hogy a szektor támogassa a gazdasági fejlődést anélkül, hogy károsítaná a helyi közösségeket vagy ökoszisztémákat.
Nemzeti és regionális stratégiák integrációja:
A fenntartható turisztikai gyakorlatokat egyre inkább integrálják a szélesebb nemzeti és regionális fejlesztési stratégiákba. Ez az összefüggés segít összehangolni a turisztikai célkitűzéseket más politikai területekkel, mint például a környezetvédelem és a közlekedés.
A teljes tanulmány ide kattintva érhető el.