A McKinsey legújabb, „A sokszínűség még többet számít” című tanulmányából az derül ki, hogy a több női vezető bizonyítottan sikeresebbé teszi a vállalatokat. A tanulmány szerint azok a vállalatok, amelyeknél világszerte több nő van vezetői pozícióban, 39 százalékkal nagyobb valószínűséggel nyereségesebbek, mint azok, amelyeknél kisebb az arány. Ez a felismerés 2014 óta ismert, és háromévente újra és újra megerősítik. Ennek ellenére sehol a világon és Németországban – természetesen még a vendéglátóiparban sem – nem történt nyilvánvaló fordulat a vezetés szintjén.

Ines Imdahl pszichológus szerint a nők nemcsak a nagyobb jövedelmezőséget biztosítják, hanem a női fórum résztvevőinek „világmegváltó” képességét is igazolta. „A női tulajdonságok hozzáadott értéket biztosítanak a világ, a politika, a vállalatok és a férfiak számára” – mondta Imdahl, és egy mélylélektani reprezentatív tanulmányt használt fel annak bizonyítására, hogy a klisék újraértelmezhetők. A „túl bonyolult” attribútum például átértelmezhető úgy, hogy a nők képesek komplex összefüggések integrálására. Ez az erősség Imdahl szerint segíthet megmenteni a világot (McKinsey).

Az Ikea nemcsak bútoraival, hanem progresszív vállalati kultúrájával is példát mutat. Ulrika Biesért, az Ingka Csoport globális emberekkel és kultúrával foglalkozó vezetője azon dolgozik, hogy az alapító nyitottságot és befogadást hirdető elképzeléseit a modern kor igényeihez igazítsa. Biesért szociális munkásként kezdte pályafutását, majd a vállalat férfiak által dominált elosztóközpontjában dolgozott, ahol 50%-ra növelte a nők arányát a vezetőségben. Mára az Ikea vezetői pozícióinak fele női kézben van, és több női jelölt szerepel az utódlási terveikben, mint férfi.

Az Ikea az értékekre helyezi a hangsúlyt a toborzás során, nem csak az önéletrajzokra. A dolgozókat ranglétrán elfoglalt helyüktől függetlenül „munkatársakként” kezelik. A vállalat kultúrája fontosnak tartja, hogy mindenki önmaga lehessen, és biztonságban érezze magát. Biesért „emberközpontú kultúrának” nevezi ezt a szemléletet, amely különösen a COVID-járvány alatt mutatkozott meg: az Ikea extra bónuszokkal, rugalmassági képzésekkel és gyermekfelügyeleti támogatással segítette munkavállalóit.

A cég rendszeres dolgozói felméréseket végez: a munkavállalók 81%-a érzi magát bevonva és önazonosnak, míg 80% erősen elkötelezettnek. Biesért szerint a következetesség és az éberség elengedhetetlen ahhoz, hogy a kultúra folyamatosan fejlődjön, mert a visszalépés rendszerproblémákhoz vezethet. Az Ikea példája azt mutatja, hogy a befogadás és az emberközpontú szemlélet a modern munkahelyeken is kulcsfontosságú.